Planowanie działań contentowych w 3 krokach

on 17 września | in content marketing, growth hacking | przez | z No Comments

Żeby treść przyniosła korzyść, trzeba dotrzeć do odbiorców w formie, miejscu i czasie, który najbardziej im odpowiada. Tym razem przyjrzymy się bliżej trzeciemu zagadnieniu, czyli właśnie planowaniu interakcji w czasie. Dobrze opracowana strategia w tym względzie może znacząco zwiększyć pozytywne efekty działań contentowych.

Krok 1: Rzut oka na kalendarz

Codzienny „agenda setting” Twoich odbiorców to początkowo czysta karta, która zapełni się danymi w miarę upływu czasu. Póki co musisz więc polegać na wskazówkach z kalendarza, dopasowując je do dnia i okoliczności publikacji. W tym kontekście pod uwagę brać można poszczególne dni tygodnia (treści poniedziałkowe kontra piątkowe i weekendowe), pory roku, okazje czy święta. Oczywiście, w zależności od działalności trzeba je selekcjonować, ale informacje „kalendarzowe” to dobry punkt wyjścia do tworzenia zrębów czasowej strategii publikacji. Twoim Odbiorcy mogą mieć różne przyzwyczajenia, ale wszyscy, w mniejszym lub większym stopniu, żyjemy w rytmie kalendarza.

Krok 2: Real time kontra Your time

Jak już wspomnieliśmy, Treści potencjalnie interesujące szersze grono odbiorców powinny dotyczyć kontekstów,. Które są dla nich ważne. W tej grupie znajdują się nie tyko okazje „kalendarzowe”, ale też wydarzenia bieżące, do których Twoja marka może się odnieść. Unikaj wdawania się w dyskusje polityczne lub komentowania spraw kontrowersyjnych, ale warto odnosić się do wydarzeń pozostających w kontekście działalności firmy, które mogą zainteresować również jej dotychczasowych i potencjalnych klientów. Komunikacja nie może odbywać się w oderwaniu od rzeczywistości, w której żyją, ale zgrabnie się w nią wpisywać – to clue real time marketingu, który zakłada szybką reakcję na bieżące wydarzenia.

Plan komunikacji z jednej strony kształtują wydarzenia i czynniki od nas niezależne, ale z drugiej kreujemy go sami, dostosowując do rytmu funkcjonowania firmy, który wyznaczają wydarzenia ważne z punktu widzenia nadawcy, a nie odbiorcy treści. Nalezą do nich premiery nowych produktów, promocje, konferencje, prezentacje i rozmaite wydarzenia branżowe, o których również warto informować w sposób przystępny dla odbiorców i w adekwatnej chwili.

Krok 3: Analiza to klucz

Wszystkie wspomniane rady będą nieprzydatne, jeżeli nie skonfrontujesz ich z faktami, czyli nawykami odbiorców. To, o jakich porach najczęściej odwiedzają stronę lub bloga i czytają treści w mediach społecznościowych powinno być najważniejszym argumentem przy opracowywaniu planu. Dzięki temu możesz dotrzeć do odbiorców w miejscu i czasie, który najbardziej im odpowiada.

Godziny dające szansę na najwięcej interakcji mogą być różne, często poza standardowymi godzinami pracy agencji, więc dla uzyskania jak najlepszych wyników konieczne jest korzystanie z narzędzi do planowania publikacji z wyprzedzeniem. W przypadku profili w social mediach w grę wchodzi nie tylko planowanie postów, ale też konieczność szybkiego reagowania na feedback, niezależnie od tego, kiedy nastąpi. W tym kontekście praca marketera zamienia się w zajęcie o nienormowanych godzinach pracy, ale czego się nie robi, by zadowolić klientów.

To, czy planowanie według naszych wytycznych zdaje egzamin okaże się z czasem, ale w oczekiwaniu na wnioski warto testować różne warianty i publikować treści w bardzo różnych godzinach. Wyraźny wzrost interakcji może przynieść przesunięcie publikacji nawet o godzinę czy dwie, a im więcej wariantów przetestujesz, tym bardziej kompleksowy obraz aktywności użytkowników otrzymasz. Nawet znając schematy interakcji, warto co jakiś czas wyłamywać się ze schematu, ponieważ upodobania odbiorców w tym względzie mogą się zmieniać.

Pin It

Komentarz są wyłączone.

« »