Narzędzia social media, które każdy employer brandingowiec powinien znać

on 10 lutego | in growth hacking, social media | przez | z No Comments

Kilka dni temu dzięki zaproszeniu EBMasters mogłyśmy opowiedzieć na spotkaniu o tym, jak social media i odpowiednia komunikacja mogą pomóc w rekrutacji i employer brandingu.

Teraz chcemy podzielić się naszą prezentacja także z wszystkimi czytelnikami bloga, bo uważamy, że warto. Zanim odpowiemy na pytanie o to jakie narzędzia mogą się przydać do budowania marki pracodawcy, oraz na ile mogą sprawdzić się podczas naboru nowych pracowników; musimy zadać Wam kilka pytań.

Po pierwsze: o czym mówicie? W szczególności zaś o czym warto opowiadać, by zbudować pozytywny wizerunek własnej firmy w oczach potencjalnego pracownika. Co was wyróżnia, jakie są zasady i atmosfera panująca w firmie, na ile faktycznie wspieracie rozwój swoich pracowników i dajecie im okazje do tego, by mogli iść do przodu. Co jest ważne i interesujące dla waszych odbiorców?

Po drugie: do kogo kierujecie przekaz? Kim jest wasza grupa celu – czy są to młodzi studenci, czy wysoko wyspecjalizowani eksperci, czy mają to być osoby kreatywne, takie, które świetnie radzą sobie z rozwiązywaniem problemów, a może skrupulatni specjaliści od kodowania?

Po trzecie: jakimi kanałami chcecie się komunikować? Każdy z kanałów social mediowych wymaga odmiennego podejścia. Komunikacja na LinkedIn będzie mieć odmienny charakter od wpisów na Facebooku (a przynajmniej powinna), dobre przygotowane wideo na YouTube dotrze do właściwej grupy docelowej szybciej, niż wpis na własnej stronie www, a post na Instagramie  spotka się z innym odzewem, niż wpis na Twitterze.

jeyzkstzl

jeyzkistzl2

Social Media nie służą wyłącznie do jednostronnego wysyłania informacji w świat. Ich przewaga nad publikowaniem komunikatów na własnych stronach www wynika choćby z łatwości w nawiązywaniu dialogu. W jaki sposób taki dialog może podnieść prestiż naszej firmy? Poniżej prezentujemy jeden z dobrych przykładów. Dzięki oznaczeniu osób i instytucji, dowiedziały się one o poście, możliwa była też wymiana zdań w komentarzach. Dla każdej ze stron była to sytuacja korzystna.

rozmowawsocialmediach

Jedną z kluczowych kwestii związanych z budowaniem pozytywnego wizerunku swojej firmy w internecie jest nie tylko właściwe traktowanie, ale też angażowanie pracowników. Jeśli twoi podwładni mają ochotę brać udział w akcjach social mediowych, są obecni w komentarzach i nie stanowi to dla nich wysiłku – twoja firma zyskuje zarówno w oczach twoich klientów, użytkowników, jak i ewentualnych przyszłych pracowników. W ten sposób z przedsiębiorstwa, które musi mozolnie odławiać cennych pracowników z rynku, w prosty sposób staniecie się obiektem pożądania tych najlepszych.

pracownicy

Social media nienawidzą fałszu, aby skutecznie budować własny prestiż musicie wypracować odpowiedni, a jednocześnie naturalny język komunikacji. Nie możecie ani „przefajnić” swoich postów, ani też uderzać w patetyczne tony, gdy nie wymaga tego sytuacja, bo możecie zabrzmieć groteskowo. Swoja obecność w social mediach warto zaznaczać nie tylko przez publikowanie treści, ale przez oznaczanie innych, komentowanie na cudzych fanpage`ach, polubianie i udostępnianie treści wpisujących się w wasz język komunikacji. W ten sposób zwiększacie zasięgi i szansę, że o waszej firmie i jej działaniach (także rekrutacyjnych) dowie się więcej osób.

Warto też mieć świadomość możliwości stwarzanych przez konkretne serwisy społecznościowe… Teoretycznie Facebook jest takim narzędziem komunikacyjnym, o którym słyszeli wszyscy, mamy w takim razie proste pytanie.

posty

O tym, że komunikacja wizualna jest równie ważna, co treść nie musimy chyba mówić. Nie chodzi wyłącznie o to, że treści opatrzone ilustracjami mają szansę dotrzeć do większej ilości potencjalnie zainteresowanych osób. Ludzie w ogóle preferują obrazki i szybciej wychwycą ze strumienia informacji te, które będą wyglądać atrakcyjnie.

Jednym z narzędzi, które mogą pomóc wam zbudować atrakcyjne wizualnie posty, nawet jeśli nie macie grafika (bo dopiero go szukacie) i sami nie posiadacie talentu ilustratorskiego, jest CANVA. Aplikacja on-line pozwalająca na obróbkę materiałów graficznych, przycinanie ich do określonych rozmiarów, nakładanie filtrów, fontów i ikonek.

canva

Nawet jeśli przygotujecie treści, które są wartościowe i opatrzycie je dobrą ilustracją, istnieje szansa, że umkną wśród zalewu postów.  Według statystyk podanych na stronach Zephoria co 60 sekund na Facebooku pojawia się 150 nowych komentarzy, 293 000 aktualizacji statusu i 136 000 nowych zdjęć. Taka ilość robi wrażenie, prawda? Jak wyłowić to, co jest istotne?

Sam serwis Facebook wprowadził Edge Rank, algorytm, który decyduje o tym, które posty spośród publikowanych przez setki polubionych fanpage`y i dziesiątki znajomych będą się wyświetlać w naszym newesfeedzie. Na Edge Rank składają się informacje o tym w jakiej relacji jesteśmy z podmiotem publikującym, jak często wchodzimy z nim w interakcję, czy woleliśmy udostępniać jego posty, czy raczej ukrywać je. Dodatkowo sprawdza, które profile są generalnie lubiane i wywołują w użytkownikach chęć interakcji, oraz jak dawno my sami zechcieliśmy  czyjeś posty skomentować, polubić, lub udostępnić.  Niekiedy niezależnie od częstotliwości naszego udzielania się, posty i tak są wyświetlane na naszej tablicy. Jak to się dzieje? Algorytm ocenia wagę postu. Im „cięższy” – tym ma większy zasięg.

wagapostu Dlatego warto przemyśleć dokładnie sposób, w jaki chcecie komunikować się ze swoimi odbiorcami…

dobreposty

DOBRE PRAKTYKI

Najlepszy czas na publikację będzie zależeć od Waszej grupy celu. Często w ciągu dnia są to godz. 13-16 oraz wieczorem godz. 19-21. Czasem lepiej publikować w tygodniu, a czasem w weekend.

Sprawdźcie w statystykach, kiedy Wasi fani są online

Przetestujcie różne godziny i dni publikacji posta o tej samej treści.

Publikujcie w innych porach, niż robi to Wasza (większa) konkurencja. Unikajcie „siłowania się” z nimi na wyższy Edge Rank.

• Sprawdźcie, jak często warto publikować? Być może wystarczą dwa posty w tygodniu zamiast pięciu, by osiągnąć te same efekty?

MOŻECIE W CIĄGU DNIA ZAPLANOWAĆ PUBLIKACJĘ POSTA NA WIECZÓR

• Nie twórzcie postów o zbytnio „ofertowym” charakterze i z użyciem „wymuszających” kliki tytułach. Jeśli treść jest myląca albo zbyt sprzedażowa, to Facebook nie zawaha się takiej publikacji uciąć zasięgu.

Na rynku dostępnych jest mnóstwo różnych narzędzi – od wspomagających publikację po analityczne. Ich wielość może przygniatać, dlatego proponujemy na początek to sprawdzone przez nas: Hootsuite.

• Bezpłatne dla niewielkich organizacji

• Ułatwia planowanie publikacji postów

• Automatycznie opublikuje Twoje posty o najlepszych porach

• Bieżący podgląd aktywności w wybranych kanałach social media

SPRÓBUJCIE TARGETOWAĆ POSTY – MOŻECIE W TEN SPOSÓB WSPOMAGAĆ ICH ZASIĘG

ZASIEGI

Innym rozwiązaniem wspierającym zwiększanie grupy odbiorców jest płatne promowanie postów. Organiczne budowanie zasięgu  wartościowych treści  można wspomagać właśnie w ten sposób. Najważniejsza jest skuteczność.

skutecznosc

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej, zachęcamy do zapoznania się z całą prezentacją przygotowaną specjalnie na wieczór z EBMasters. Możecie też bezpośrednio skontaktować się z nami.

Pin It

Komentarz są wyłączone.

« »