Na co zwrócić uwagę przy pozycjonowaniu aplikacji mobilnych?

on 26 sierpnia | in content marketing, growth hacking, seo | przez | z No Comments

Na świecie jest już ponad miliard smartfonów, a  rynek aplikacji w tym roku ma osiągnąć wartość 140 miliardów dolarów. W zalewie programów trzeba dać się odnaleźć, czemu służy optymalizacja aplikacji w ramach sklepów, będących ich podstawowym źródłem dla użytkowników. Które kwestie wpływają na nią w największym stopniu?

Tytuł

Dobry tytuł powinien zawierać nazwę aplikacji i krótkie rozwinięcie, najlepiej nie przekraczające 25 znaków. Dzięki zachowaniu takiej długości, będzie w pełni widoczna nawet na ekranie smartfona. Warto o tym pomyśleć już na etapie obmyślania nazwy aplikacji, która powinna jasno komunikować, z jakim produktem mamy do czynienia. Nazwa powinna się wyróżniać, żeby zapadła w pamięć użytkownikowi, który na przykład usłyszał o niej od znajomego. Wiele aplikacji o podobnej funkcjonalności miewa bardzo podobne nazwy, co bywa mylące i utrudnia odnalezienie tej właściwej.

Słowa kluczowe

Ich znaczenie dla ASO jest równie duże, jak przy SEO. Słowo kluczowe powinno znaleźć się w tytule, ponieważ  taki zabieg zwiększa pozycję rankingową aplikacji. Jeśli więc nasza jest notatnikiem, notatnik powinien wystąpić w tytule. Sklepy z aplikacjami stosują algorytmy, które są wrażliwe na słowa kluczowe, więc nie można ich ignorować, ale też przesycać nimi treści, co daje skutek odwrotny do zamierzonego.  

Oceny użytkowników

Wpływają na pozycje aplikacji w rankingu, jednak nie można się od nich uzależniać, ponieważ skrajne oceny nie muszą być decydujące. Badania przeprowadzone przez Inside Mobile Apps pokazały, że nawet ocen gwiazdkowa bliska 1 w pięciostopniowej skali pozwala znaleźć się w pierwszej dziesiątce rankingu. Oceny bez wątpienia są ważne, ale z perspektywy efektu skali – warto mieć ich sporo, choć nie muszą być najwyższe.

Ściągalność

Zasada jest prosta : aplikacje pobierane częściej znajdują się wyżej w rankingu sklepu. A skoro sklepy to najpopularniejsze źródło aplikacji, trzeba dbać o to, by były jak najlepiej wypozycjonowane, a przy okazji wspierać ich popularność w mediach społecznościowych czy za pomocą reklamy. Ważne jest również, żeby zrzuty aplikacji były estetyczne, a film pokazujący jej działanie zrobiony profesjonalnie. Analogicznie, jeśli użytkownicy masowo odinstalowują aplikację, jej pozycja w rankingu spada, W tej sytuacji darmowe okresy testowe bywają mieczem obosiecznym, bo wielu użytkowników po prostu ich nie przedłuża, przez co widoczność aplikacji w sklepie maleje.

Opis

Nie jest jasne, jak duży jest jego wpływ na pozycję aplikacji w rankingu, ale na decyzje internautów o ściągnięciu wpływa w sposób znaczący. A jeśli dobry opis doprowadzi do wielu pobrań, pozycja aplikacji w  rankingu szybuje.

Przykładając uwagę do ASO, czyli pozycjonowania aplikacji, nie przesądzamy o jej sukcesie, ale z pewnością torujemy mu drogę, W końcu im bardziej widoczna będzie aplikacja, tym więcej ściągnięć odnotuje, a w końcu o to właśnie chodzi.

Pin It

Komentarz są wyłączone.

« »