content marketing

MiniMedium: portal w rękach marki [case study]

on 28 listopada | in content marketing, seo, social media | przez | z No Comments

Medialna promocja to podstawa strategii wizerunkowej każdej marki, jednak najczęściej do tego celu wybierane są media cudze, nie własne. Posiadanie własnego medium stało się zdecydowanie prostsze dzięki internetowi, który umożliwia tworzenie markom ich własnych platform komunikacji z odbiorcami. In Hot Water Company w tym kontekście poszło o krok dalej, oferując swojemu klientowi MiniMedium, czyli serwis contentowy wzorowany na portalu internetowym,  w którym marka jest obecna dyskretnie i jako pretekst do poruszania tematów nie związanych z nią bezpośrednio.

MiniMedia to dedykowane markom serwisy content marketingowe. Nie są to strony firmowe lub blogi, ale pełnoprawne serwisy internetowe. Tworzenie portali tego typu wymaga połączenia doświadczenia reakcyjnego, content marketingu, działań PR i growth hackingu.

Taki kanał komunikacji jest niezwykle pojemny, gdy mowa o rodzajach prezentowanych treści, których dywersyfikacja nadaje mu obiektywny wymiar. Obok materiałów powiązanych z marką pojawiają się te, które nie mają z nią bezpośredniego związku, ale jako takie pomagają poszerzyć grono potencjalnych odbiorców produktu.

Zaproponowaliśmy takie rozwiązanie firmie działającej w sektorze bankowym, a więc trudnym z promocyjnego punktu widzenia w związku z kontrowersjami, które go otaczają. W tym wypadku konieczne były więc działania wizerunkowe, które z jednej strony skupiają się na prezentacji pozytywnych cech produkuj (szybkość, dostępność, wygoda, itp.), z drugiej natomiast na osadzeniu go w szerszym, budzącym sympatię kontekście.

Wstępnie badania wykazały, że głównymi odbiorcami produktu są kobiety, dlatego zaproponowało stworzenie serwisu Kasanabcasach.com.pl o tematyce lifestylowo-poradnikowej, skupionej na sprawnym zarządzaniu własnymi finansami. Trzon komunikacyjny stanowiły porady finansowe związane z oszczędzaniem, którym towarzyszyły treści z dziedziny urządzania wnętrz, urody, mody czy kulinariów, często zawierające pierwiastek finansowy (rozsądne kupowanie, gotowanie czy korzystanie z kosmetyków).

Różnorodne treści miały przedstawiać produkt jako świetnie wpisujący się w potrzeby współczesnych kobiet. Ich celem było również pokazanie, że pożyczkodawcy zależy na pozyskaniu klientów, dla których decyzja o zobowiązaniu jest świadoma i racjonalna.

Bardzo ważnym elementem wizerunkowej strategii było wyjście z przekazem „na zewnątrz”, poprzez promocję serwisu, a co za tym idzie, również marki, w innych miejscach w internecie za pośrednictwem serwisu. Z tego względu duży nacisk położono na patronaty nad rozmaitymi wydarzeniami związanymi z przedsiębiorczością i rozwojem kobiet oraz  na wywiady z kobietami sukcesu, które dzięki własnej pracy osiągnęły życiową i finansową niezależność.

Pozyskiwanie partnerów i rozmówców początkowo napotykało na trudności, ponieważ zachowanie wiarygodności wymagało w pełni transparentnej komunikacji. Nigdy nie ukrywaliśmy, że serwis jest finansowany przez markę finansową, jednak równocześnie podkreślaliśmy jego wszechstronny charakter oraz chęć prezentacji treści przeznaczonych dla grupy odbiorców wykraczającej daleko poza bazę klientów. Czytelnicy Kasy na obcasach nie są epatowani reklamowym przekazem w sposób większy, niż dzieje się to na serwisach newsowych, a teksty zawierające odwołania do marki powstawały zgodnie z zasadami content marketingu, które zakładają wyższość dobrych treści nad nachalną ekspozycją marki.

Bardzo ważnym aspektem pozyskiwania partnerów było kierowanie zapytań dopiero po stworzeniu solidnej bazy tekstów, dzięki której serwis uzyskał pożądany charakter, bazujacy na  artykułach wysokiej jakości. Dodatkowo, z serwisem powiązano media społecznościowe, które w przypadku patronatów dawały szersze spektrum możliwości w dziedzinie promocji wydarzeń. Z kolei pierwsze wywiady, przeprowadzane dzięki uruchomieniu własnej sieci kontaktów, pociągnęły za sobą kolejne, z osobami nie mającymi żadnych powiązań z marką czy agencją.

Dzięki tej konsekwentnej strategii medium firmowe przekształciło się w kanał komunikacji o niezależnym wizerunku, o znacznie większych możliwościach dotarcia do potencjalnych użytkowników. MiniMedium to więc sposób na medialną ekspozycję na własnych warunkach, ale bez konieczności zabiegania o uwagę innych mediów, często dostępną wyłącznie za opłatą i w formie nachalnych tekstów sponsorowanych. Z punktu wiedzenia marki takie rozwiązanie jest też bardzo wygodne, ponieważ odpowiadamy za całość projektu MiniMedium od stworzenia serwisu od podstaw, przez dostarczanie treści, po jego promocję, dajac szansę dotarcia do nawet 100 tys. użytkowników miesięcznie.

Pin It

Komentarz są wyłączone.

« »