DIGITAL MARKETING: 9 ważnych rzeczy, o które musicie zadbać w 2016 roku

on 25 listopada | in content marketing, growth hacking, social media | przez | z No Comments

Nie ukończyliśmy kursu jasnowidzenia, ale mamy dobre źródła. To właśnie dzięki nim i własnemu doświadczeniu już teraz chcemy podpowiedzieć Wam, na co warto zwracać uwagę w nadchodzących miesiącach, by właściwie inwestować w digital marketing.

Jeden z najbardziej wpływowych specjalistów od content marketingu, Jeff Bullas napisał niedawno obszerny i intrygujący tekst o piętnastu trendach w cyfrowym marketingu, które mogą zniszczyć twój biznes.

Złowieszczy tytuł oczywiście miał za zadanie przyciągnąć jak największą ilość czytelników zainteresowanych kwestiami związanymi z promowaniem marek, produktów i biznesu w internecie. Co ciekawe, nim Bullas przeszedł do własnych wniosków, powołał się, na dość stare- bo pochodzące jeszcze z listopada 2013 prognozy.

Po co sięgać do tak starych, jak na cyfrowe czasy, danych?  Choćby po to, by pokazać, że przewidywania się sprawdziły i nic nie wskazuje na to, że nastąpi wielka rewolucja.

Od dłuższego czasu duże firmy coraz chętniej inwestują w cyfrowy marketing, coraz częściej opierają też działania o dobrze zaplanowane strategicznie ruchy. Solidne, wypracowane naturalnie pozycjonowanie wciąż odgrywa istotną rolę w generowaniu ruchu. Co to wszystko znaczy? Mimo, że nieustannie pojawiają się nowe pomysły i narzędzia, o pewne kwestie należy dbać niezależnie od zmieniającej się mody.

EXHIBITION (1)1. ROI

Już w pierwszym punkcie Bullas przypomina – jeśli digital marketing ma generować konkretne efekty najwyższy czas skoncentrować się na tym, co istotne. Nie chodzi o ruch, ani o liczbę polubień i udostępnień treści w social mediach. Chodzi o ROI, Return on Investement. Na Facebooku wiele rzeczy możecie sobie kupić. Na własnej stronie macie realną kontrolę nad tym, co się dzieje i uzyskujecie prawdziwy obraz sytuacji. Jeśli chcecie zarabiać, nie możecie polegać tylko na tym, jaki ruch wygenerują Wasze kanały komunikacji z użytkownikami. Zadbajcie o stronę domową, skoncentrujcie się lepiej na tym, by wszyscy ci, którzy “lubią to”, chcieli też zostawić u Was swoje pieniądze.

EXHIBITION

2. Cyfrowy kapitał

Wasza strona domowa to Wasz prawdziwy kapitał, istotne jest więc to, jakie wrażenie na użytkownikach robi wizualna warstwa, jak łatwo mogą odnaleźć to, czego szukają, oraz  jak dobrze czują się na Waszym terenie. Nie mniej ważne jest to, jak szeroko otworzycie drzwi. Jeff Bullas często przypomina o tym, jak wiele firm zgubnie uwierzyło, że to media społecznościowe najskuteczniej generują ruch na ich serwisach. Tymczasem tam, gdzie zadbano o SEO, ruch generowany dzięki pozycjonowaniu w wyszukiwarkach  potrafi być trzykrotnie wyższy niż ten wypracowany przy użyciu social mediów.  

EXHIBITION (2)

3. Globalizacja

Ile razy słyszeliście już hasło o tym, by myśleć globalnie? Ile razy potraktowaliście to przesłanie poważnie? Amerykanom, czy Brytyjczykom, ba nawet Niemcom i Francuzom łatwiej jest myśleć globalnie. Dlaczego? No właśnie… Dlaczego my nie mielibyśmy też zacząć myśleć o swoim lokalnym biznesie jako o czymś, co może mieć globalny zasię? Co nas ogranicza? Język? Bzdura. Wystarczy przyjrzeć się najlepszym rodzimym start-upom (choćby Duckie Deck i Sher.ly), by zauważyć, jak istotne jest pokazywanie inwestorom i klientom, że myśli się rozwojowo i globalnie (także pracując nad zawartością, wyglądem i rozwiązaniami technicznymi swojego serwisu).

 ZADBAJ O

4. Dbaj o użytkowników

Jeszcze nigdy użytkownicy nie byli tak istotni dla marki jak teraz. Nie chodzi już nawet o negatywne reakcje, krytyczne recenzje i bojkoty konsumenckie. Nie chodzi nawet o marketing szeptany. Warto zdać sobie sprawę z tego, jak pozytywne działania ludzi mogą zbudować nie tylko wizerunek firmy, ale też wzbogacić Wasz cyfrowy kapitał.  W prognozach na 2016 rok według specjalistów z HubSpot.com relation marketing wymieniony jest na pierwszym miejscu.  Jeśli zadbacie o swoich klientów, nie tylko zostaną Waszymi rzecznikami, ale dostarczą dobry content. Jeff Bullas powołuje się na przykład Minecratfa – i nic dziwnego, filmy tworzone przez fanów gry sprawiają, że Minecraft zdominował rankingi oglądalności materiałów wideo branży gamingowej zarówno globalnie:

 Minecraft-Youtube

Także w Polsce Minecraft potrafi działać na użytkowników – rodzimy kanał youtube`owy gry ma największą (i stale rosnącą) liczbę subskrybentów, jak też największą ilość interakcji –  na co zwrócili uwagę w swoim wrześniowym raporcie eksperci z Muse.pl

minecraft_muaw

5. Rządy maszyn

Ludzie są ważni, ale to, co możecie osiągnąć dzięki dobrym botom jest równie istotne. Dzięki łatwo dostępnym statystykom zarówno na własnych serwisach, jak i na social mediach możecie coraz lepiej obserwować ruch, budować profil Waszego klienta i widzieć, czego od Was oczekuje, możecie też lepiej zaplanować strategię promocyjną, ustawiać publikacje, planować kolejne ruchy i – tym samym – oszczędzać czas. Oczywiście bez dobrych analityków i ludzi, którzy potrafią napisać odpowiednie programy nic dobrego by się nie wydarzyło – dlatego w 2016 roku warto pamiętać także o tym, by sięgać po ich wsparcie planując swoje kolejne ruchy związane z inwestycjami w digital marketing.

 ZADBAJ O (2)

6. Jeszcze poczta nie zginęła

Bullas przypomina: e-maile nie odeszły w zapomnienie. Mimo, że social media są znacznie bardziej interaktywne, w biznesie to e-maile mają duże znaczenie. Komunikacja e-mailowa nie może być zaniedbana, dobre newslettery wciąż pozostają skutecznym narzędziem informowania zarówno serwisów branżowych, jak i potencjalnych klientów.

 ZADBAJ O (3)

7. Personalizacja to podstawa

Wszyscy korzystamy z szablonów – to dość ogólne stwierdzenie można odnieść nie tylko do wyglądu naszych serwisów, ale tez szerzej – do życia. Najważniejsze jest, aby – mimo coraz większej unifikacji – umieć nadać indywidualny charakter swojej cyfrowej wizytówce, niezależnie już od tego, czy mówimy o profilu facebookowym, koncie YT, Twitter, czy serwisie internetowym. Nie można zapominać o tym, by wyróżniać się na tle konkurencji – wizualnie,ale także pod względem content marketingu, czy sposobu komunikacji z użytkownikami.

 ZADBAJ O (4)

8. Mobilizacja

Według informacji podawanych już w pierwszym półroczu przez Google, użytkownicy coraz częściej korzystają z internetu za pośrednictwem urządzeń mobilnych. Smartfony i tablety służą im nie tylko do sprawdzania gdzie znajdą najbliższą restaurację, parking, czy przychodnie. Coraz częściej robią też w ten sposób zakupy, czy szukają dodatkowych informacji.  Tendencja zwyżkowa będzie się utrzymywać także w 2016 roku – dlaczego warto o tym pamiętać? Choćby po to, by przygotować swój serwis na użytkowników mobilnych. Responsywne szablony to jedno.  Drugie – na co zwraca uwagę również ekspert Forbesa w swojej prognozie na przyszły rok – absolutnie akceptowalna w dzisiejszych czasach jest sytuacja, w której posiadacie wyłącznie mobilną wersję strony, bez desktopowego odpowiednika…

 

ZADBAJ O (5)

9 Wirtualne realia i inne gadżety

Oculus Rift, PlayStation VR, HTC Vive – jeszcze nie wszyscy je mają, ale zdaniem wielu influencerów to będzie “next big thing” dla rynku digital marketingu. Warto więc mieć tę informację z tyłu głowy i już teraz myśleć, jak urządzenia służące do odkrywania i rozszerzania rzeczywistości mogą przydać się do promowania Waszego biznesu. Podobnie sprawa się ma z całą gamą urządzeń, które nosimy na sobie. O ile język polski nie nadąża i nie powstało jeszcze żadne wystarczająco zgrabne określenie na wearable technologies, o tyle same urządzenia tego typu coraz częściej kupowane są przez użytkowników…  Kreatywne i nie budzące irytacji właścicieli wykorzystanie tych urządzeń w digital marketingu to wyzwanie, o którym warto pamiętać…

Pin It

Komentarz są wyłączone.

« »