ABC reklam na Instagramie

on 1 października | in kampanie reklamowe, social media | przez | z No Comments

Nieuniknione w końcu nastąpiło – reklamy na Instagramie są od 30.września 2015 dostępne również w Polsce, co oznacza, że już wkrótce na naszych feedach obok selfie, fotek stóp i foodpornu pojawią się zdjęcia z sugestywnym podpisem „sponsorowane”. Instagram zapewnia jednak, że adsy nie będą uciążliwe, ponieważ mają być dopasowane do naszych preferencji.

O pojawieniu się reklam na Instagramie dyskutowano od 2012 roku, gdy zdjęciową społecznościówkę przejął Facebook. Instagramowe adsy są oparte na tym samym mechanizmie, a żeby móc ich używać, trzeba mieć konto na Facebooku zintegrowane z profilem na Instagramie.

Podobnie jak reklamy na Fb, adsy na Instagramie można profilować pod kątem oczekiwań, a więc liczby wizyt na stronie, zainstalowanych aplikacji lub odsłon video, które od teraz może będzie nawet 30 sekund.  Reklama może się pojawiać wyłącznie na Instagramie lub również na Facebooku.

Według prognoz ekspertów finansowych banku RBC, przychody Instagrama  z reklam w 2016 roku mogą osiągnąć poziom 2 mld dolarów.

Dlaczego warto korzystać z reklam na Instagramie?

Tylko w Polsce Instagram ma ponad 3 miliony użytkowników, wśród których dominują kobiety i osoby pełnoletnie, co czyni z niego świetne narzędzie sprzedażowe. Na świecie społecznosciówka bije kolejne rekordy – ostatnio liczba jej użytkowników przekroczyła 400 mln, co pozwala przypuszczać, że w Polsce również będzie ich przybywać. Przy tworzeniu przekazów reklamowych uwzględniane będą dane pochodzące z Facebooka, co umożliwi dobre dopasowanie ich typu do upodobań użytkowników. Dodatkowo, zaangażowanie na Instagramie jest aż 15 razy większe niż na Facebooku, co przekłada się na dobre wyniki konwersji.

instagram_in_poland_2015-09

 

O czym pamiętać, tworząc reklamy na Instagramie?

Kieruj się takimi samymi zasadami jak w przypadku reklam na Facebooku czy publikacji na Pinterest.

  1. Wybieraj fajne obrazy, bo to na nie odbiorcy zwrócą uwagę.
  2. Ilustracje muszą być wiarygodne, a więc nosić pozory spontaniczności. Nie powinny by przestylizowane, a przy ich publikowaniu trzeba kierować się zasadą real-time marketingu, dzięki czemu wpasują się w bieżący kontekst (wydarzeń, pór dnia czy roku).
  3. Pamiętaj o hashtagach – na Instagramie są kluczem dotarcia do odbiorców.
  4. Szukając benchmarków zwracaj uwagę na zasięgi, nie zaangażowanie, ponieważ to na nich (przynajmniej na razie) skupiają się reklamy.

Informacje na temat dostępnych form reklamowych oraz celów reklam znajdziecie też na biznesowej stronie Instagrama. Są to głównie cele zasięgowe (np. kliknięcia na serwis www, instalacje aplikacji mobilnej, liczba odtworzeń filmu video).

Jak utworzyć kampanię na Instagramie?

Aby utworzyć kampanię reklamową na Instagramie, niezbędne jest posiadanie konta na Facebooku. Kampanię należy skonfigurować, korzystając z Power Editora – zaawansowanego narzędzia do tworzenia reklam na Facebooku. Co zabawne, wydaje się że posiadanie konta na Instagramie nie jest niezbędne do utworzenia kampanii reklamowej w tym kanale social media.

Instagram ads in Power Editor - create campaign

Już wkrótce opublikujemy szczegółowy tutorial na ten temat :).

 

Pin It

Komentarz są wyłączone.

« »