Konkurs facebookowy: 7 dobrych rad dla organizatorów

on 9 grudnia | in social media | przez | z No Comments

Pracując ostatnio nad uatrakcyjnieniem i ulepszeniem działań związanych z przygotowywaniem konkursów dla naszych klientów, znaleźliśmy ciekawy tekst oparty na pozytywnych doświadczeniach użytkowników social mediów. Dziś chcemy się z Wami podzielić wnioskami z jego lektury.

Elise Remp, specjalistka od marketingu i promocji w social mediach postanowiła opowiedzieć o tym, czego nauczyła się przygotowując fotograficzny konkurs facebookowy dla jednej z restauracji.

O ile rady takie jak “pozwól użytkownikom głosować” brzmią jak oczywistość, o tyle pozostałe sugestie to odświeżająca porcja bardzo rozsądnie brzmiących i prostych do zastosowania sugestii.

Po pierwsze: chcesz fajne zdjęcia, pokaż samemu jak to zrobić.
Nie chodzi o oszukiwanie, a inspirowanie. Namów znajomych albo bliskich, by spróbowali swoich sił, wspólnie zróbcie zdjęcia odpowiadające tematyce konkursowej, wrzuć je na fanpage. Te zdjęcia nie będą brały udziału w losowaniu nagród, ale mogą zachęcić innych do działania.

Po drugie: wybieraj najlepsze zdjęcia uczestników i promuj je w osobnych postach.
Jeśli widzisz, że uczestnicy naprawdę się starają, a ich zdjęcia robią dobre wrażenie – przygotuj kolaż, opublikuj post, opowiedz, jak bardzo doceniasz starania użytkowników. Zrób to jeszcze w trakcie trwania konkursu. Elise wspomina też, że wyróżniani użytkownicy otrzymywali często gratis drobne zniżki, bony, albo inne miłe drobiazgi, które sprawiały, że wszyscy czuli się jeszcze bardziej zmotywowani do brania udziału i głosowania. Remp zrobiła jeszcze jedną rzecz wspólnie z właścicielami restauracji, dla której organizowała konkurs – każdy z uczestników, niezależnie od tego, czy wygrał, czy zdobył minimalną ilość głosów – otrzymał skromny podarunek (w tym wypadku bon o wysokości 5$ lub darmowe ciastko do obiadu).

Oto jak Elise proponuje promować fajne zdjęcia uczestników

Po trzecie: promuj posty z konkursowymi zdjęciami.
Zwiększysz w ten sposób zasięg.

Po czwarte: nie komplikuj.
Zasady konkursu muszą być proste i przejrzyste.

Po piąte: wyjdź poza Facebook.
Nie wszyscy , którzy znają daną markę są jej fanami na Facebooku. Mogą nie wiedzieć o konkursie, ale jeśli im o nim opowiesz – możliwe, że zechcą wziąć udział. Poinformuj o konkursie na stronie swojej firmy, a jeśli korzystasz też z innych mediów społecznościowych – poinformuj także tych, którzy kibicują twojej firmie właśnie tam.

 

Czytelne zasady wg Elise Remp

Czytelne zasady wg Elise Remp

Brzmi bardzo prosto, prawda?
Czasami właśnie takie rozwiązania mogą sprawić, że użytkownicy znacznie chętniej nie tylko podejmą wyzwanie, ale też opowiedzą o waszej marce innym użytkownikom, a przecież często w różnych działaniach typu CTA chodzi właśnie o budowanie dobrych relacji z użytkownikami i sprawianie, że chętniej staną się klientami twojej firmy.

Tymczasem my dołożymy jeszcze garść uwag od siebie – po to, by nie narazić was na problemy związane z łamaniem prawa i regulaminu Facebooka. O tym, że organizowany przez was konkurs powinien mieć przejrzysty regulamin wspominała już Elise Remp, żeby jednak nie było żadnych wątpliwości – przygotowanie regulaminu konkursu jest waszym obowiązkiem. Podobnie jak wyraźne zaznaczenie, że organizowany przez was konkurs nie jest sponsorowany, popierany, ani przeprowadzany przez Facebook, w związku z tym właściciel serwisu nie poczuwa się do odpowiedzialności. Co jeszcze?

Po szóste – pamiętaj o tym, czego nie wolno robić!

Warto uważnie przeczytać cały regulamin promocji stron na Facebooku, często twórcy konkursów nawet nie wiedzą, że łamią zasady. Szczególnie istotny jest akapit:

Promocje można przeprowadzać na stronach lub w aplikacjach na Facebooku. Do przeprowadzania promocji nie można wykorzystywać prywatnych osi czasu (np. niedozwolone jest stosowanie rozwiązań typu „udostępnij na swojej osi czasu, aby wziąć udział w promocji” lub „udostępnij na osi czasu znajomego, aby uzyskać dodatkowe udziały w promocji”).

Jednym słowem wasz konkurs nie może opierać się na popularnej zasadzie “udostępnij u siebie, aby zdobyć nagrodę”.

Dozwolone jest mobilizowanie uczestników, by zachęcali znajomych do udziału w konkursie. Z dobroci serca, bez dodatkowych przywilejów ujętych w regulaminie.
(regulamin pkt III, E, 3)

Po siódme: pamiętaj o podatkach

Tutaj chętnie znów zacytujemy zapis – tym razem z art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wolna od podatku dochodowego jest wartość wygranych w:
– konkursach i grach organizowanych i emitowanych (ogłaszanych) przez środki masowego przekazu (prasa, radio i telewizja) oraz
– konkursach z dziedziny nauki, kultury, sztuki, dziennikarstwa i sportu, a także
– nagród związanych ze sprzedażą premiową
jeżeli jednorazowa wartość tych wygranych lub nagród nie przekracza kwoty 760 zł.
Zwolnienie od podatku nagród związanych ze sprzedażą premiową nie dotyczy nagród otrzymanych przez podatnika w związku z prowadzoną przez niego pozarolniczą działalnością gospodarczą, stanowiących przychód z tej działalności.

Niestety, Facebook nie jest traktowany jako środek masowego przekazu, ponieważ dostęp do niego wymaga posiadania loginu i  hasła. Wszystkie nagrody rzeczowe przyznawane w ramach takiego konkursu są obłożone 10% podatku, o ile nie są to gadżety firmowe z logo marki, którą promuje fanpage.

Konkurs facebookowy przygotowany przez IHWC wspólnie z Nokaut.pl

Konkurs facebookowy przygotowany przez IHWC wspólnie z Nokaut.pl

Pin It

Komentarz są wyłączone.

« »