10 sposobów na promocję aplikacji przy niewielkim budżecie

on 7 października | in kampanie reklamowe | przez | z No Comments

Z jednej strony trudno wyobrazić sobie wprowadzanie marki na rynek bez marketingowego wsparcia Z drugiej jednak, w przypadku produktów internetowych koszty pozyskania klientów często dorównują tym przeznaczonym na opracowanie aplikacji. W co warto zainwestować i które bezpłatne działania dadzą najlepsze efekty?

Żeby zarobić, trzeba wydać – ta maksyma sprawdza się również w przypadku aplikacji i odnosi nie tylko do wkładu w ich powstanie. Już we wstępnym biznesplanie dobrze jest uwzględnić koszty promocyjne, związane ściśle z prezentacją produktu w internecie. Trzeba jednak pamiętać, że część działań można przeprowadzić na na własną rękę, bez płacenia pośrednikom.

Mikrostrona

Stworzenie jej to oczywistość, ponieważ na początku, gdy aplikacja nie bryluje w sklepach z aplikacjami, potrzebujemy kanału dystrybucji. W mikrostronę warto zainwestować więcej pieniędzy i czasu, ponieważ to ona będzie wizytówką aplikacji i ma zachęcać do skorzystania z niej w sposób jasny, przejrzysty i interesujący.

Video

Można zrobić je smartfonem i liczyć na pochwałę autentyczności, ale lepiej wspomóc się pomocą fachowego grafika i montażysty, który stworzy wciągającą reklamówkę trwająca około minuty. Video przyda się nie tylko na stronę aplikacji, ale także do zaprezentowania jej w sklepie i w mediach społecznościowych.

Media społecznościowe

A skoro o nich mowa, aplikacja powinna być obecna w wielu kanałach. Facebook to wciąż podstawowe medium w tym wypadku, ale fani nowinek równie chętnie śledzą Twittera czy Snapchata. Stworzenie strony czy profilu jest bezpłatne, ale zwłaszcza na Facebooku warto skorzystać z opcji płatnego promowania postów, które poinformuje o istnieniu aplikacji znacznie szersze grono odbiorców. Na tym medium warto również promować aplikację za pośrednictwem grup powiązanych z nią tematycznie.

ASO, czyli optymalizacja wyszukiwania aplikacji

Ten punkt wiąże się ściśle z obecnością aplikacji w popularnych sklepach, takich jak Google Play czy App Store. Częstotliwość pobrań wynika w dużej mierze z tego, w jaki sposób nasz produkt zostanie zaprezentowany i opisany, na co wpływa wiele czynników. ASO można zająć się na własną rękę, ale jeśli sklep jest głównym kanałem sprzedaży (a zazwyczaj tak jest), o pomoc w tej sprawie najlepiej poprosić profesjonalistów.

Reklamy i konkursy

Reklama na Facebooku to jedno, ale warto również wykupić ją w Google Adwords lub postarać się o baner na zaprzyjaźnionej stronie internetowej. Konkursy, w których nagrodą będzie twoja aplikacji, to również dobry sposób na jej promocję, zwłaszcza jeśli jest płatna.

Kontakty z dziennikarzami i influencerami

Stworzenie notki prasowej wymaga przede wszystkim pracy i czasu, a jeśli mamy stronę, znajomemu dziennikarzowi wystarczy link. Siła społeczności jest duża, ale serwisy technologiczne lub testujące aplikacje mają setki tysięcy użytkowników, którym, często za darmo, mogą zaprezentować twój produkt. Dobrym pomysłem jest również podrzucenie aplikacji influencerom, na przykład blogerom czy gwiazdom, którzy mogą polecić ją innym.

Blogowanie

Połączenie mikrostrony z blogiem da ci możliwość bieżącego informowania o działaniu aplikacji, zachodzących w niej zmianach, potencjalnym wykorzystaniu czy case studies tworzonych na bazie doświadczeń użytkowników.

Zbieranie maili

Baza mailowa to skarb dla każdej marki, ponieważ daje bezpośredni dostęp do potencjalnych klientów. Widgeta do zbierania maili warto umieścić na swojej stronie i profilu w mediach społecznościowych. W zamian warto zaoferować nie tylko newsletter, ale także jednorazowy bonus, na przykład ograniczoną czasowo wersję testową aplikacji.

Cross-promocja

Współpraca z twórcą innej aplikacji, komplementarnej wobec tej Twojego pomysłu, to również dobry sposób na promocję. Obie strony zyskują dostęp do szerszej bazy potencjalnych użytkowników, przy okazji napędzając sobie popyt,. Cross-promocja sprawdzi się zwłaszcza w przypadku okazyjnych akcji, w ramach których można na przykład zaoferować dwie aplikacje w niższej cenie.

Networking
Szukaj okazji do informowania innych o swojej aplikacji bezpośrednio, w czasie rozmowy czy wymiany maili. Dodaj do swojego adresu stopkę z odnośnikiem do aplikacji, wspomnij o niej w komunikacie na poczcie głosowej i koniecznie umieść adres (lub kod QR) na swojej wizytówce. Twórca aplikacji jest jej najlepszą reklamą, więc nie trać okazji na to, by móc przedstawić innym swoje osiągnięcie.

Pin It

Komentarz są wyłączone.

« »